in

Италија ќе ги тужи фармацевтските компании Фајзер и АстраЗенека!

FILE PHOTO: A test tube labelled with the Vaccine is seen in front of AstraZeneca logo in this illustration taken, September 9, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Италијанските власти се одлучија да превземат правни мерки против фармацевтските компании Фајзер и АстраЗенека поради доцнење со доставата на вакцините. Целта на оваа тужба ќе биде да се забрза испораката на вакцините, а не да се бара надомест за вакцините, изјави министерот Луиџи ди Мајо.

„Правиме се што е во наша можност за да не го смениме планот за вакцинирање. Нашата цел е да ја натераме Европската комисија да ургира кај компаниите за да ги испочитуваат нивните обврски“ изјави министерот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote