in

Израелскиот амбасадор вели дека нема да се вакцинира, „верува во јога и веганизам!„

Израелскиот пратеник Ели Авидар изјави дека нема намера да се вакцинира против вирусот корона, што предизвика бурни реакции од официјалните лица во Израел.

Во интервју за радиото, Авидар објасни дека не е во ризичната група, дека се грижи да остане здрав и не чувствува потреба да прима вакцина.

Според него, само оние во групата со висок ризик треба да се вакцинираат.

„Во интерес на премиерот (Бенјамин) Нетанјаху и Министерството за здравство е да не плашат“, рече Авидар, пратеник од националистичката страна на Израел, нашиот дом (Израел до Бејтен).

Неколку политичари беа охрабрени да одговорат и изразија загриженост дека изјавата може да му наштети на јавното здравје во време кога Израел веќе ја прими втората доза на вакцина, скоро два и пол милиони од 9,3 милиони жители.

Најостра критика упати религиозната партија Шас, еден од главните ривали на партијата Израел наш дом.

Партијата испрати писмо до израелскиот парламент Кнесет, во кое се нагласува дека јавните личности треба да послужат како пример и дека пратеникот Авидар треба „да ги запре ваквите активности што им штетат на напорите на нацијата да ја намали стапката на инфекција и да се врати во нормален живот“.

Сепак, лидерот на партијата Израел наш дом, поранешниот министер за одбрана Авигдор Либерман, застана во одбрана на пратеникот, оценувајќи дека никој нема право да се меша во нечии верувања.

Тој рече дека пратеникот на неговата партија Авидар верува во јога, спорт и веганизам и дека треба да се почитува.

Либерман смета дека луѓето треба да се вакцинираат, но се спротивставува на вакцинацијата да биде задолжителна.

“Не знаеме ништо за вакцината. Не знам колку долго е ефективна”, рече Либерман, но додаде дека “нема ништо подобро, луѓето подобро да одат и да се вакцинираат”.

Израелската здравствена служба Макаби во петокот објави дека ефективноста на вакцината Пфајзер е 93 проценти во пракса, а помалку од 0,1 процент од Израелците кои ја примиле втората доза се заразиле со вирусот.

Одговарајќи на изјавата на Либерман, поранешниот шеф на таканаречениот кабинет на вирусот израелска корона, шеф на болницата Ихилов во Тел Авив, Рони Гамза, ја отфрли позицијата на Либерман дека ништо не е познато за вакцината, велејќи дека е неодговорно да се шират такви дезинформации .

“Знам многу за вакцините, ја знаеме динамиката на вакцината и десетици милиони (луѓе) се вакцинирани на глобално ниво. Можеби пратеникот Либерман не знае многу за вакцината, но науката знае”, рече Гамзу, нагласувајќи дека вакцината работи добро, објавија израелските медиуми.

Израел е прв во светот во кампањата за вакцинација, но во последните неколку недели забави, бидејќи помладите луѓе не сакаат да бидат имунизирани. Повеќе од 3.800.000 Израелци ја примиле првата доза на вакцината досега.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote