in

На американскиот програмер кој ја заборави лозинката на неговиот Bitcoin паричник, му остануваат уште 2 претпоставки: Има 220 милиони долари во паричникот!

Бројот на луѓе кои ги чуваат своите биткоини во своите дигитални паричници наместо во размена е доста голем. Сепак, многу луѓе губат значителни суми пари поради заборавените паричници. Еден од нив, Стефан Томас од Соединетите држави, не можеше да ја пронајде лозинката за паричникот Биткоин со 220 милиони долари, а останаа само 2 “џокера„ за промена на лозинката.

Во паричникот има 7002 Bitcoin!

Според веста на Бахтијар Кучук од Еуроњуз, програмерот роден во Германија, Стефан Томас, кој живее во Сан Франциско во САД, остануваат две претпоставки за да ја пронајде лозинката за неговиот паричник вреден 220 милиони долари оваа недела.

Благодарение на оваа лозинка, Томас ќе може да отклучи мал хард диск познат како IronKey, кој содржи 7.002 Bitcoins.

Сепак, тој ја изгуби хартијата на која ја напиша лозинката IronKey пред многу години. IronKey им дава на корисниците 10 погоди пред да ја криптира нивната содржина засекогаш.

Биткоините во паричникот се дадени како награда за видеото што го направи во 2011 година!

Оттогаш ги испроба осумте најчесто користени формулации за лозинка; но без резултати, Томас рече: “Ќе легнав на креветот и ќе размислував. Потоа одев на компјутер со нова стратегија, немаше да проработи, и повторно ќе бев беспомошен”.

Додека живееше во Швајцарија во 2011 година, тој направи видео со наслов “Што е Bitcoin?”. Поради ова видео му беа доделени 7.002 Bitcoin-и на Томас. Сепак, тој ги изгуби дигиталните клучеви од паричникот.

Во паричниците кои лозинките се заборавени има околу 140 милијарди долари!

Биткоинот, кој помина низ извонреден осуммесечен период поради кризата со коронавирусите, сепак за кратко време ги збогати многу свои сопственици.

Цената на Биткоинот порасна за повеќе од 50 проценти во однос на пред еден месец кога го надмина својот историски максимум од 20 000 УСД.

Сепак, многу луѓе се лишени од нивната среќа на Bitcoin поради изгубени или заборавени лозинки.

Според фирмата за податоци за криптовалути Chainalysis, 140 милијарди долари, што еволуираат на околу 20 проценти од сегашните 18,5 милиони Bitcoins, се во изгубени или заборавени „паричници“.

„Услуги за обновување на паричникот“, отворен за оние кои ја забораваат својата лозинка, вели дека бројот на луѓе кои бараат помош е зголемен за 70 проценти во споредба со претходниот месец.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote