in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

КОЈА Е ТАА ЗЕМЈА? Земја каде живеат најмногу видови пеперутки во светот!

Колумбија е дом на повеќето видови пеперутки, околу 20 проценти од сите познати видови, според студијата објавена од Музејот на националната историја во Лондон.

Меѓународен тим научници вклучи 3.642 видови и 2.085 подвидови во каталогот, регистрирајќи ги во документ под наслов „Список за проверка на колумбиската пеперутка“.

Само во Колумбија има повеќе од 200 видови пеперутки, изјави Бланка Хуертас, постар кустос на збирката пеперутки во Природонаучниот музеј во Лондон, кој беше дел од истражувачкиот тим.

Проектните истражувачи отпатувале во Колумбија, анализирале повеќе од 350.000 фотографии и проучувале информации собрани од крајот на 18 век, велат музејските работници.

„Колумбија е земја со голема разновидност на природни живеалишта, комплексна и хетерогена географија и привилегирана позиција на крајниот северо-исток на Јужна Америка“, се наведува во извештајот.

Заштита на пеперутките во Колумбија, исто така, ќе помогне во заштитата на нејзините шуми, како и на другите, помалку симпатични видови, рече Хуертас.

Според Националниот оддел за планирање, во периодот од 2000 до 2019 година, Колумбија изгубила скоро 2,8 милиони хектари шума, што е еднакво на областа на Белгија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote