in

Капетанот на рускиот разорувач ги украл пропелите од сопствениот брод!

Капетанот на руската морнарица е под истрага за организирање кражба на два бронзени пропела од разорувачот и нивна замена со поевтини копии.

Според агенцијата Интерфакс, кражбата била извршена во бродоградилиштето Јантар во Калининград.

Бродот е прогласен за музеј од 2018 година, па затоа беше на суво пристаниште за да се отстранат системите за оружје, да се оневозможат сензорите и да се отстрани горивото, заедно со други запаливи материи.

За време на интервјуто, генерал-мајор Сергеј Шаршавик, раководител на истражниот оддел на руската балтичка флота, опиша необичен случај во кој поранешниот командант на бродот, заедно со други воени и цивилни соучесници, успеа да отстрани и замени 13 тони тешки бронзени пропели.

Тој објасни дека крадците дошле до комплексен план за прикривање на кражбата, вклучително и правење пропели со иста големина.

“Со цел да се покрие патеката, наместо од бронзена, тие направија пропелери од ефтин метал, чија цена е неколку пати пониска. Како резултат на тоа, државата беше оштетена за 39 милиони рубли (530 000 американски долари)”, рече Шаршавик.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote