in

Дами, ако ве научиле да ги држите клучевите вака за самоодбрана, тогаш правите грешка! [ВИДЕО]

Растејќи, многу жени ширум светот се учат да ги фаќаат клучевите меѓу прстите секогаш кога одат сами. Ако некој ве нападне, тогаш со „челичната“ тупаница може да удрите и да избегате! Тоа би требало да е испробана и вистинска самоодбрана, но..

Оваа корисничка на TikTok стана вирална за укажување на недостатоците на овој метод. Во видеото, кое е прегледано околу 1,8 милиони пари на TikTok и 1,5 милиони прегледи на Twitter, корисникот @faesfx демонстрира со користење на клучниот метод на торбичка за шминки..

@faesfx

Stay safe #fyp #saraheverard #reclaimthesestreets

♬ original sound – Hevs

„Сум видела многу жени како велат дека ги носат клучевите вака за да се чувствуваат безбедно“, рече @faesfx пред да покаже како ќе функционира потенцијалениот убод. „Ако удрам, тој клуч се враќа во мене и ме повредува“.

Со клуч поставен помеѓу прстите, забите на клулот не само што „брзаат“ кон напаѓачот, туку и против вашата кожа.

„Наместо тоа, земете го најдолгиот клуч, држете го вака“, продолжи @faesfx додека го држеше клучот. „Клучот не оди никаде!“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote