in

Кои се шансите повторно да се заразите со коронавирус после вакцинирањето?!

Вакцината ковид-19 е една од главните алатки кои помагаат во борбата против пандемијата на коронавирусот, но ниту една вакцина не е 100% ефикасна. Ова значи дека некои луѓе можат да се заразат со коронавирус дури и ако биле вакцинирани.

Една нова студија ги анализира шансите да се зарази по вакцинирањето, а резултатите покажаа дека вакцините сепак работат добро.

Студија објавена оваа недела во Journalу Ингланд журнал за медицина покажа колку ретко може да се случи некое лице да се зарази откако е целосно вакцинирано, односно по приемот на двете дози на вакцината

Истражувачите испитале повеќе од 28.000 здравствени работници во Калифорнија кои биле целосно вакцинирани. Само седум од нив, или 0,02 проценти, биле позитивни на ковид-19 по повеќе од две недели од приемот на втората доза на вакцина Модерна или Фајзер.

Дури и оние лица кои биле позитивни по вакцинирањето имале само благи симптоми на болеста или биле асимптоматски носители. Д-р Дејвид Вол, специјалист за заразни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Северна Каролина, рече дека резултатите се извонредни.

Пад на случаите има откако помина повеќе време од приемот на првата, а потоа и на втората доза на вакцината. Вкупно 145 случаи се пријавени во првите седум дена од првата доза.

„Бројот на заразени се намалува“, рече Вол.

Авторите на студијата истакнуваат дека резултатите се охрабрувачки и дека „тие укажуваат дека ефективноста на овие вакцини се одржува и надвор од испитувањето“. Но, епидемиолошките мерки треба да продолжат да се придржуваат сè додека не се постигне колективен имунитет.

Окс посочува дека треба да се внимава особено поради појавата на нови видови на вирусот, бидејќи тие можат да ги нарушат претходните напори во борбата против епидемијата. Затоа тој ја поддржува вакцинацијата, бидејќи „вакцините што ги имаме сега ги штитиме до одреден степен од нови видови“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote