in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Како реагира телото на недоволно внесување на витамин Д?

Ако сакате да го подобрите вашето здравје, можеби ќе треба да вклучите витамин Д во вашата исхрана.

Во текот на изминатата година, витаминот Д стана важна тема и бројни студии укажуваат на поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Д и зголемениот ризик од инфекција на коските или развој на посериозни симптоми на вирусот.

За жал, недоволно ниво на витамин Д влијае на повеќе луѓе отколку што може да мислите. Една студија објавена во журналот Исхрана за истражување покажа дека приближно 4.495 од вкупно 4.495 возрасни во САД имаат недостаток на витамин Д.

Вие сте повеќе подложни на инфекции

Ако не внесувате доволно витамин Д, можете да го ослабите вашиот имунолошки одговор.

„Недоволните количини на витамин Д се поврзани со слаб имунолошки систем“, вели Хајди Морети, консултант за исхрана во Суверените лаборатории.

„Тоа се случува затоа што витаминот Д е клучен за создавање рамнотежа на Т-клетките. Тоа влијае на зголемување на Т-регулаторните клетки, кои го одржуваат имунолошкиот систем здрав. Исто така, се зголемуваат протеините, кои помагаат во борбата против инфекциите познати како кателицидин “, рече Морети за Јади ова, не тоа.

Може да почувствувате болка и замор

Ако се борите со недостаток на енергија за извршување на секојдневни задачи кои порано ви беа лесни, можеби недостаток на витамин Д е одговорен за тоа.

„Тоа се случува затоа што витаминот Д е вклучен во здравјето на коските и јачината на мускулите. Ако внесеме доволно витамин Д, тоа исто така може да го намали воспалението во тие ткива, што може да ја смири болката и истовремено да го намали заморот. „Витаминот Д е централен регулатор на многу хормони, па не е ни чудо што луѓето со недостаток завршуваат чувство на замор и болка“, објаснува Морети.

Кардиоваскуларни проблеми

Срцевите болести се причина број еден за смртност во светот, а внесот на витамин Д може да има значајна улога во намалувањето на ризикот од развој на кардиоваскуларни проблеми.

„Срцевиот мускул бара витамин Д за да се подобри внесот на електролити“, вели Морети. Всушност, според прегледот објавен во списанието „Клиничка хипертензија“ од 2018 година, ниското ниво на витамин Д е поврзано со повисоки стапки на хипертензија, смрт од кардиоваскуларни болести и смрт од сите причини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote