in

ПОРАДИ 1 ТАЈНА СОСТОЈКА, ОСТАНУВА СВЕЖ СО ДЕНОВИ и мек како памук! Рецептот за леб по кој светот „полуде“ – еве како се прави.

Рецептите за домашен леб се секогаш добар избор доколку сакате да го задоволите вашето семејство со нешто вкусно. Па дури и кога останува свеж со денови и е лесен за правење, полн погодок!

Ви претставуваме рецепт за млечен леб по кој полуде светот! Има една тајна состојка, но постапката е лесна!

Состојки:

  • 3 лажици вода
  • 3 лажици млеко
  • 2 лажици брашно
  • 300 грама брашно
  • 1 вреќа квасец
  • 2 лажици млеко во прав
  • 1 лажичка сол
  • 100 милилитри млеко
  • 1 јајце
  • 60 грама путер

Подготовка:

Која е тајната на овој леб? Се шири преку Интернет како молња, и потекнува од Јапонија. Таму се додава „танџонг“ во квасецот, мешавина од млеко, брашно и вода што го прави лебот неверојатно мек.

Прво, измешајте ги првите три состојки во тава и варете, мешајќи, три до пет минути. Getе добиете густа смеса, префрлете ја во сад и оставете ја да се излади.

Измешајте ја смесата со сите други состојки и измешајте со миксер, па месете ја рачно додека не добиете мазно, еластично тесто. Оставете го да нарасне додека не се зголеми двојно, а потоа поделете го на 6 дела и оставете го да стаса уште еднаш, околу 40 минути. Загрејте ја рерната на 180 степени, наредете ги топчињата тесто во калап и притиснете за да добиете облик на леб, поради путерот лесно ќе се оддели. Четкајте со изматено јајце и печете околу 25-30 минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote