in

Мафини со вишни и чоколадо

Десерт со вишни и чоколадо.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 2 јајца
  • 150 гр шеќер
  • 100 гр путер
  • 1 прашок за пециво
  • 200 мл јогурт
  • 6 лажици млеко
  • 100 гр вишни
  • 100 гр црно чоколадо

Подготовка:

Во сад измешајте јајца, шеќер, јогурт, млеко и путер.

Потоа додадете прашок за пециво и брашно, и изматете сè убаво.

Наполнете калапи за мафини обложени со хартија за печење или хартиени корпи и ставете по неколку вишни.

Печете на 200 степени околу 15 минути.

Истурете го стопеното чоколадо со малку путер врз готовите мафини.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote