in ,

Што?Што?

РОДИТЕЛИ! ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! 5 начина како да му помогнете на вашето дете полесно да ги извршува своите домашни задачи!

Без оглед што ќе ви кажат другите родители и разни квази-експерти, домашните задачи се корисни за вашето дете. Тие им помагаат да ги подобрат своите вештини за само-дисциплина и да научат сами да ги решаваат проблемите.

Од друга страна, важно е вие, како родител, да создадете соодветни услови за работа на вашето дете, што ќе му овозможи максимално концентрирање на домашните задачи. Во прилог ќе ви откриеме 5 начини со кои ќе можете да го направите тоа.

Не ја исклучувајте музиката!

Можеби ви се чини дека омилената музика на вашето дете го одвлекува од домашните задачи, сепак, тоа не мора да важи. Сè зависи од тоа колку гласно се слуша и дали има зборови или само инструментални. Важно е вашето дете да не гледа на домашните задачи само како здодевна обврска, туку и како активност во текот на која може да ужива во нешто што го сака, на пример, во музиката.

Создадете соодветно работно место за детето!

Изберете агол од вашиот дом што ќе биде резервиран за вашето дете и неговата домашна задача. Може да биде во детска соба, трпезарија или дневна соба, но важно е однапред да му ги обезбедите сите потребни додатоци на детето, за да не го напушти ова место и со тоа да ја прекине работата на домашните задачи. Може да ставите чаша вода или сок на масата, за вашето дете да нема изговор да стане и да прави непотребни паузи.

Одредете го временскиот период кога ќе се извршуваат домашните задачи!

Ако, на пример, одлучите дека вашето дете ги извршува домашните задачи секој ден (кога ги има) во периодот од 19 до 20 часот, тоа за него ќе стане рутинска активност, која ќе ја изврши со помал отпор отколку во случај на малку пофлексибилен распоред.

Држете го вашиот мобилен телефон подалеку од вашето дете!

Некои родители им забрануваат на своите деца да користат мобилни телефони барем додека не влезат во пубертет, додека други им дозволуваат да го прават тоа уште од рана возраст. Во која група родители и да припаѓате, би било добро да го чувате вашиот мобилен телефон далеку од видот на вашето дете додека тој работи домашна. Прекрши го ова правило само ако му требаат соодветни апликации од неговиот телефон за да ја заврши домашната задача.

Помогнете му да ги реши тешките задачи!

Не е грев да му се помогне на детето во домашните задачи, но обидете се да го натерате да ги реши самостојно, наместо да го правите тоа за него од почеток до крај, бидејќи целата поента на домашните задачи е детето да научи само да учи. Ако верувате дека вашето дете е способно да направи домашна задача, но сепак бара ваша помош, дајте му малку време да се обиде да ја реши, пред да скокнете да му помогнете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote