in

Пронајдена пиварница стара 5.000 години во Египет! [ФОТО]

Американско-египетски тим на археолози ја откри потенцијално најстарата пиварница во светот во една од најистакнатите и најважните антички египетски места во Абидос, околу 450 километри јужно од Каиро.

Мустафа Вазири, генерален секретар на Врховниот совет за антиквитети, рече дека пиварницата е откриена во античкиот египетски свет град Абидос, на западниот брег на Нил.

Фабриката за подготовка датира од периодот на кралот Нармер, кој живеел пред 5.000 години и се смета за обединувач на Горниот и Долниот Египет во единствено кралство и зачетник на првиот династички период од 3.150 години. до 2.613. години пред новата ера.

Археолозите пронајдоа осум реда со должина од 20 метри и ширина од 2,5 метри. Во секоја од нив имаше глинени саксии, во кои се загреваше мешавина од житни култури и вода и се правеше пиво.

Тимот го водеа Метју Адамс од Универзитетот во Newујорк и Дебора Вишак од Принстон. Адамс изјавил дека пиварницата е направена, меѓу другото, и заради верски ритуали, бидејќи археолозите пронашле докази дека се користело пиво за време на погребот.

Абидос е едно од најважните места на Антички Египет, познато како кралска гробница на првите две династии, но исто така град-храм посветен на Озирис – богот на подземниот свет, но плодност, бидејќи тој претставувал сила што носи живот од земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote