in

СлаткоСлатко

Најубавите скали на светот ја кријат тажната животна приказна на еден уметник (ФОТО)

Шарените скали во областа Лапа во Рио де Жанеиро се сметаат за најубави скали во светот. Тие се украсени со 2.000 видови керамички плочки од 60 земји.

Секој што го посетил Бразил барем еднаш мора да донесе барем една фотографија од познатите шарени скали во легендарниот кварт Лапа во Рио де Жанеиро. Официјално овие скали се викаат Селарон, а неофицијално ја добиле титулата најубави скали на светот.

 

Иако станаа еден од главните симболи на градот, интересно е што нивниот автор не е Бразилец, туку Чилеанецот Хорхе Селарон.

Тој уметник, кој живеел 74 години, поминал повеќе од 50 години патувајќи низ светот, сликајќи и работејќи со керамика. Тој пристигна во Рио де Жанеиро во 1983 година и се заљуби во овој град на прв поглед.

Решил да остане тука, а за да преживее ги продавал своите слики. Живеел во зградата која се наоѓа на самиот врв на скалите, која денес го носи неговото име.

Тогаш скалите беа во очајна и запуштена состојба, а тој ги засука ракавите и реши да направи нешто околу тоа…

На Селарон му беше доделена титулата почесен граѓанин на Рио де Жанеиро за изградбата на скалите, која траеше 23 години.

Се започна со украсување на столбовите пред зградата. Планот бил да ги украсат со керамички плочки во боите на бразилското знаме, но она што започнало како хоби во слободното време се претворило во зависност. Со парите од продажбата на слики почнал да купува повеќе керамички плочки и така на неодредено време…

Како што скалите стануваа пошарени, станаа попопуларни, а обожавателите од целиот свет му испраќаа донации – поинтересни плочки!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote