in

Норвешка со футуристички потег: Преминува само на електрични возила!

A charging plug connects to a Tesla Inc. Model S electric vehicle parked outside the company's showroom in Shanghai, China, on Tuesday, Sept. 12, 2017. China will consider granting foreign investors more access into its electric-vehicle market as the world’s biggest market for battery-powered automobiles comes out with new policy initiatives to give a fillip to the industry. Photographer: Qilai Shen/Bloomberg

Норвешката влада претстави денеска низа нови мерки, од воведување на само електрични возила за комуналните служби до три пати повисок данок за јаглерод за земјата да може да ги исполни климатските цели.

Норвешка сака да ја намали емисијата на штетни гасови за 50 до 55 отсто до 2030 година во соработка со Европската унија, а целта е до 2050 година да се намали за 90 до 95 отсто.

„Климатските промени кои ги предизвикува човекот имаат сериозни последици врз луѓето, животните и природата ширум светот“, рече на конференцијата за новинари премиерката Ерна Солберг.

Меѓу претставените мерки е и онаа дека од 2022 година ќе се воведе „нула емисија“ на штетни гасови при набавка на автомобили и комбиња. Истото ќе важи за тендерите за траекти почнувајќи од 2023 и за градските автобуси од 2025 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
mixaela
mixaela
3 месеци пред

ne e ybavo

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote