in

Откриено е стапало на диносаурус, мал како маче!

Палеонтолозите откриле најмало познато стапало кое му припаѓа на семејството диносауруси Stegosauridae.

Се наведува дека откриениот отпечаток од 5,7 сантиметри во Кина припаѓа на еден вид Wuerhosaurus, кој живеел пред околу 110 милиони години.

Ентони Ромилио од истражувачкиот тим зборуваше за наодите:

“Оваа трага ја остави тревојадниот и оклопен диносаурус од семејството диносауруси наречен Stegosauridae. Stegosauridae ги содржи познатите видови Stegosaurus. На опашката на диносаурусот за кој станува збор веројатно имаше шила како Stegosaurus. На грбот имаше и коскени плочи.”

Ова откритие, помалку од шест сантиметри, е најмалото познато стапало на Stegosauridae“.

Во стапалото има три кратки, широки и кружни прсти.

Овие изгледаат како други траги на диносаурусите Stegosauridae. Но, Ромилио, истражувач на Универзитетот во Квинсленд, рече дека новото откритие има некои разлики со големите стапала.

Анализата покажа дека малиот стапало не е долг и тенок како и другите. Ова покажува дека бебето диносаурус се однесувало поинаку од другите стегосауриди.

Ромилио ги користеше следниве изјави за ова прашање:

Петиците на Stegosauridae ја допирале земјата додека оделе, исто како и луѓето. Затоа, создаде 4 долги стапалки. Но, оваа мала трага покажува дека предметниот диносаурус се движел без неговата пета да ја допира земјата, како што прават птиците и мачките денес.

Лида Ксинг од истражувачкиот тим рече дека има смисла младите Stegosauridae да ставаат прсти и посочи две можности за тоа:

„Ова е однесување на предците кај повеќето диносауруси. Така е можно. Друга можност е Stegosauridae да шетаат со потпетиците на земја додека растат“.

Ксинг, академик на Универзитетот за кинески универзитети, додаде дека за дефинитивниот одговор биле потребни многу ситни стапала, но тие нашле само едно.

Наодите од истражувањето беа објавени во рецензираното научно списание Палаиос на 3 март.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote