in

Отстранети се две епизоди на Сунѓерот Боб поради кражба на гаќи и карантин!

„Сунѓерот Боб“ е исто така под цензура – најмалку две епизоди од популарниот цртан филм се отстранети од стриминг сервисот Paramount Plus поради „несоодветна содржина“, вклучувајќи ги и „кражбата на гаќички“ и Кеба Кработ, која е во карантин слична на пандемијата на коронавирус.

Ова се епизодите „Mid-Life Crustacean“ од 2002 година и „Kwarantined Krab“ од 2019 година, во кои Кеба Кработ е во каротин поради случај на „патка грип“. И двајцата се недостапни на услугата за стриминг Paramount Plus, која ја објавува целата содржина на Nickelodeon, објавена од „Сунѓер Боб“, како и Viacom CBS, сопственикот на Paramount.

„Средовечните школки“ биле отстранети од стриминг услугата заради сцената во која Сунѓерот Боб, Патрик и Кеба Кработ одат „во лов на гаќички“ и преливаат во фиоките со долна облека, што се покажало дека и припаѓа на мајката на Кеба.

Епизодата „Рак во карантин“ исто така беше отстранета, поради нејзината сличност со пандемијата на коронавирусот.

Како што изјави за IGN портпаролот на Nickelodeon, причината за отстранувањето е што акцијата се базира на „приказната за вирусот“, па „тие одлучија да не го емитуваат поради чувствителниот момент поврзан со пандемијата.

Тој исто така изјави дека отстранувањето на „Средновековна школка“ следуваше затоа што „одредени елементи од приказната не се соодветни за децата“ и додаде дека епизодата не се емитува од 2018 година.

Според енциклопедијата „Сунѓер Боб“, епизодата „Рак во карантин“ исто така е исфрлена од неодамна објавениот сет од 12 CD-а, кои ја видоа светлината на денот во јануари, иако се наведува дека „12-тата сезона“ е во таа издание.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote