in

Паричникот што го изгуби пред 53 години му беше вратен на американскиот метеоролог!

Поранешен метеоролог на американската морнарица доживеа пријатно изненадување кога му го вратија паричникот, кој го загуби пред 53 години, на Антарктикот.

Пол Гришам, сега 91 година, не се сеќаваше ниту на таа загуба кога непознати лица го контактираа за да му го испратат паричникот по пошта.

Паричникот бил пронајден во 2014 година, во времето на уривањето на научната база на островот Рос, каде што бил сместен Гришам од октомври 1967 до ноември 1968 година.

Паричникот бил скриен од плакарот и во него имало, меѓу другото, поморска легитимација на Гришам, возачка дозвола, прирачници за справување со биолошки или хемиски напад и ваучер за пиво.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote