in

Почина „контроверзниот“ Доналд Рамсфелд, архитект на инвазијата на Ирак!

FILE PHOTO: U.S. Secretary of Defense Donald Rumsfeld and Chairman of the Joint Chiefs Richard Myers answer reporter's questions at the daily breifing held in the Pentagon near Washington, D.C., July 21, 2004. REUTERS/Mannie Garcia/File Photo

Поранешниот министер за одбрана на САД и претседателски кандидат на Републиканската партија Доналд Рамсфелд почина на 88-годишна возраст, соопшти вчера неговото семејство.

Рамсфелд имаше репутација на квалификуван бирократ и визионер на модерната американска војска. Тој беше министер за одбрана на САД во две фази, а неговата кариера траеше мандатот на четворица претседатели.

Само Роберт Мекнамара помина повеќе време како министер за одбрана на САД отколку Рамсфелд, кој имаше два мандата – од 1975 до 1977 година под претседателство на Гералд Форд, под кого служеше и како началник на Генералштабот на Белата куќа. Тој беше шеф на Пентагон за време на мандатот на Џорџ Буш од 2001 до 2006 година.

Рамсфелд одигра централна улога во инвазијата на Авганистан и Ирак. Пред и за време на војната во Ирак, тој тврдеше дека Ирак има активна програма за оружје за масовно уништување, иако никогаш не беше пронајдена.

Тој потпиша укази за испрашување на затвореници во Ирак и базата Гвантанамо во Куба, што во суштина беше зелено светло за тортура врз тие луѓе. Џорџ В. Буш го замени Рамсфелд многу пред американските трупи да се повлечат од Ирак.

Претходно, Буш двапати ја одби оставката на Рамсфелд откако се појавија фотографии од американски персонал кои злоупотребуваа затвореници во затворот Абу Граиб близу Багдад.

Рамсфелд исто така ја надгледуваше американската инвазија во Авганистан во 2001 година со цел да го собори талибанскиот режим кој им даде засолниште на лидерите на Ал Каеда одговорни за нападите на 11.09.

Како и две години подоцна во Ирак, Рамсфелд брзо ги собори талибанците, но не успеа да воспостави ред и мир ниту да го пронајде шефот на Ал Каеда Осама бин Ладен. Американските сили не го убија дури во 2011 година во Пакистан.

Тој беше близок сојузник на потпретседателот на Буш, Дик Чејни, кој работеше за Рамсфелд за време на мандатот на Ричард Никсон и Џералд Форд.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote