in

Поларниот був Буран е новиот заштитник на Кремљин! [ФОТО]

Руската федерална служба за заштита им презентираше на новинарите нов „соработник“ – поларен утка – заштитник на Кремљин од гаврани.

Поларниот був, наречен Буран, влегува во орнитолошката група на заштитници на Кремљин во рамките на ФСО, заедно со степскиот сокол, сивиот сокол, јастребот, пренесуваат руските медиуми.

Птиците обезбедуваат биолошка заштита од гаврани кои можат да ги оштетат спомениците на културата, да ги вознемируваат туристите или да расипат важен јавен настан.

Според ФСО, Буран е првиот поларен був во орнитолошката група и во моментов е најмладиот „работник“, а во јули ќе има една година.

Работата на Бурана е да биде мамка. Поларните бувови не живеат во централниот дел на Русија, па затоа ќе привлечат врани кога ќе го видат. Затоа вработените со Буран на ракавицата ќе ги намамат гаврани понатаму, каде што јастребот веќе ќе се справи со нив.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote