in

НАЈНОВО ОТКРИТИЕ! После 120 години пронајден ОГРОМЕН КОРАЛЕН ГРЕБЕН!

За прв пат по 120 години, научниците открија нов, огромен корален гребен, на северните рабови на Големиот корален гребен во Австралија, висок околу 500 метри, што е повисоко од познатата зграда на државата Њујорк и Кулата Близначки во Куала Лумпур, Малезија.

По 12-месечна мисија, научниците минатата недела потврдија дека е откриена природна структура недалеку од Кејп Јорк.

Повеќе од 1.500 видови риби и 411 видови корали живеат околу Големиот корален гребен, оваа природна структура се протега на 2.300 километри и во 1981 година е прогласена за светско природно наследство.

За време на 12-месечната мисија, научниците пронашле 30 нови видови риби, вклучително и сифонфор долг 45 метри, вид медуза.

Поради глобалното затоплување и климатските промени, Големиот корален гребен изгуби повеќе од половина од својата корална колонија од 1995 година до денес.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote