in

WTFWTF

Што е потребно за да се прошета куче кога живеете на Северниот пол? [ВИДЕО]

Свалбард е група острови во Арктичкиот океан северно од континентална Европа и на околу половина од Норвешка до Северен пол. Температурите таму се обично многу ниски, има снег насекаде и луѓето живеат во темница неколку месеци. Иако звучи немилосрдно, островот е населен.

Една жителка, Сесилија Бломдал, покажа на TikTok како изгледа нејзиниот секојдневен живот на ова место, пред сè, како е потребно за да се прошета куче.

На видеото таа откри дека подготовките за самата прошетка се доста тешки. Покрај тоа, таа ја опишува прошетката со кучето како експедиција.

Таа мора да ги облече своите кучиња во облека што ќе ги направи видливи во мракот. Ова вклучува јаки со висока видливост и елеци со светли бои.

Бломдал не може да оди никаде без да облече неколку слоеви облека. Но, она што изненади многумина беше фактот дека таа го напушташе својот дом вооружена со пушка. Таа објасни дека го носи како заштита од поларни мечки.

Погледнете сами што значи да се земе куче на прошетка во такви услови.

@sejsejlija

Svalbard lifeee #meanwhileinthenordics #northernnorway #tiktoknorge #tiktoknorway #fyp #foryou #viral #dogsoftiktok #norway #norge #svalbard

♬ original sound – Cecilia Blomdahl

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote