in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ШТО Е ПОТРЕБНО ЗА ДОБРО СМУТИ? Смути – идеална мешавина од витамини и вредни награди за нашиот организам

Смутито ја охрабрува креативноста, па затоа многу ретко ќе направите грешка ако се оддалечите од славниот рецепт и пробате нешто само ваше. Причината е едноставна – овошјето и зеленчукот се добри во скоро сите комбинации, па крајниот резултат тешко може да не разочара

 

Постојат многу рецепти, но секој од нив вклучува свеж зеленчук или овошје, кои со мала помош на блендер стануваат вредна доза на витамини и добра енергија. Смутито ја охрабрува креативноста, па затоа многу ретко ќе направите грешка ако се оддалечите од славниот рецепт и пробате нешто само ваше. Причината е едноставна – овошјето и зеленчукот се добри во скоро сите комбинации, па крајниот резултат тешко може да не разочара.

 

Од каде да се започне?

За да може пијалокот да биде вистинско смути, мора да се подготви од целосен зеленчук и овошје, со можно додавање на вода. Идеално, тој се заснова исклучиво на овошен сок што ќе го разбуди нашето тело, но исто така предизвикува чувство на ситост – затоа е многу популарен кај оние кои сакаат да го намалат внесот на калории без гладување.

Потребно е:

1 зелено јаболко, 1 киви, 1 банана, неколку лисја свеж спанаќ и 100 мл сок од лимон

Подготовката на овој пијалок е крајно едноставна – сè што треба да направите е да го исечете овошјето на коцки, да додадете лисја од спанаќ, ѓумбир и сок од лимон, а потоа да изблендирате сè за неколку секунди.

На здравје

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote