in ,

WTFWTF Што?Што?

Претседателот на ПСЖ за Меси: Не покажа почит „Не е лош човек, но не ми се допаѓа.

Претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Хелаифи објасни зошто на Лионел Меси не му било дозволено да парадира на трофејот на Светското првенство на Паркот на принцовите, откако Аргентина ја освои долгоочекуваната титула во Катар. Претседателот смета дека со оглед на тоа што Аргентина на Меси ја победи Франција на Килијан Мбапе во финалето, прославата не би им одговарала на навивачите во Париз.

„За мене, како што реков, ако некој зборува за фактот дека не го прославивме доволно откако го освои Светското првенство, ние сме во Франција и тој го победи Килијан. Ние сме француски клуб. Јас не Дури сакаме целиот стадион да биде против него. Мислам дека треба да го почитуваме тоа“, рече тој за време на гостувањето на ТВ РМЦ. Откако во јули замина од ПСЖ во Интер Мајами, Меси е доста јавен и гласен за своите проблеми во главниот град на Франција, пренесува Index.hr. Во едно интервју во август, Аргентинецот рече дека имал „тешко“ време во ПСЖ, што укажува дека не ужива во својата игра. Ал-Хелаифи сега одговори на коментарите на Меси, обвинувајќи го еден од најдобрите играчи во историјата за непочитување: „Зборуваме кога сме тука, не кога не сме таму. Имам многу почит кон него, но ако некој сака да зборува лошо за ПСЖ откако ќе си замине од клубот, тоа не е добро. Тоа не е почит. Тој не е лош човек, но не ми се допаѓа. Мојот коментар не е само за него, туку за сите“, тој заклучи.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote