in

Продаде дел од метеоритот вреден 1,8 милиони за 14 000 долари, верува дека бил измамен!

Индонезиски производител на ковчези чиј метеорит го пробил покривот пред неколку месеци, се пожалил дека му е одземен откако му го продал каменот на Американец за 14000 долари, објавија локалните медиуми.

Џошуа Хутагалунг, кој живее во провинцијата Северна Суматра, за „Џакарта пост“ изјави дека е вознемирен откако дознал дека каменот од вселената вреди 1,8 милиони долари.

„Ако е тоа вистина, јас сум измамен и разочаран“, рече 34-годишниот Хутагалунг.

Хутагалунг рече дека тој продал дел од каменот (1,8 кг од вкупно 2,2 кг) на американскиот експерт за метеорит Џеред Колинс, за кој се проценува дека е стар 4,5 милијарди години, за 200 милиони рупии (14 000 американски долари).

„Ги потрошив сите 200 милиони што ги добив од продажбата на метеоритот на Колинс за да им помогнам на моето семејство и сираци, да изградам црква и да ги поправам гробовите на моите родители“, рече тој.

Откритието на Хутагалунг стана вирално откако тој го објави на Фејсбук, објави Пост.

Тој рече дека првично одбивал да го продаде каменот, но попуштил откако Колинс понудил дополнителни 14 милиони рупии (992 американски долари) за да го поправи покривот што го оштетил метеоритот.

Колинс го продал каменот на американски колекционер кој го сочувал во течен азот во Центарот за метеоритски студии на Државниот универзитет во Аризона.

Хутагалунг рече дека ќе го задржи остатокот од каменот во семејството и дека нема да го продава и покрај неговата вредност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote