in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Зошто некои бебиња се раѓаат со коса, а некои без?

Постојат многу приказни за тоа што може да влијае на растот на косата кај бебето. Експертите веруваат дека постојат повеќе причини, од генетика до работата на хормоните за време на бременоста.

Бебињата се раѓаат со сите фоликули на коса што ќе ги имаат во животот. Сепак, косата на бебето или недостаток на тоа може да потсетува малку на косата што ќе ја има кога ќе порасне.

Родена со многу коса може да стане ќелава неколку месеци подоцна, а ќелаво бебе може да порасне густа коса по некое време. Нивните нови нишки би можеле да бидат дури и видливо различни од нивната прва коса.

Генетиката може да биде одговорна

Иако експертите не се 100 проценти сигурни зошто некои бебиња се раѓаат со коса, а некои не, тие веруваат дека гените се делумно одговорни за тоа. Косата обично почнува да расте околу триесеттата недела од бременоста.

Хормони на мајката

Нивото на хормони за време на бременоста е високо, а тоа исто така може да влијае на растот на косата на бебето.

„Ќелавите“ бебиња не мора да имаат недостаток на хранливи материи
Ако вашето бебе е родено со многу малку коса или е скоро ќелаво, ова не е причина за загриженост. Со редовни прегледи во првата година од животот, педијатрите ќе го следат неговиот развој.

Понекогаш недостатокот на железо во телото на бебето може да влијае на растот на косата, но во секој случај, се препорачува да се консултирате со лекар.

Лануго влакна

Влакната Лануго се развиваат на кожата на бебето, обично околу третиот месец од бременоста. Кон крајот на бременоста, тие опаѓаат, а понекогаш може да се забележат и кај бебиња родени предвреме.

Нивната улога е да го заштитат бебето од оштетување на амнионската течност, како и верникс, белузлав слој на кожата на бебето. Исто така исчезнува пред крајот на бременоста.

Губење на косата кај бебето е нормално

Повеќето новороденчиња губат дел или целата коса во првите шест месеци од животот. Вообичаено е да ја изгубат косата поради триење на скалпот со површината на која спијат. Suchе има помалку такво триење кога ќе почнат да се движат и да седат повеќе, а не само да лежат, пишува Bright Side.

Некои бебиња постепено ја губат косата и растат нова коса истовремено, додека некои прво ја губат својата новородена коса целосно, а потоа растат нова коса.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote