in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Растение со илјада благодети! Го спасува срцето, лечи инфекции на уринарниот тракт, ја смирува психата!

 

Има многу повеќе придобивки од ловоровиот лист отколку само ставањето во тенџере и да му се даде арома на јадењето. Го забавува стареењето, смирува, помага во борбата против бактериите, го лекува респираторниот тракт.

Ловоровиот лист е чудесно растение и штета е да се користи само како додаток во јадењето.

Експертите велат дека тоа е многу моќно растение кое го забавува стареењето, го подобрува расположението, го чисти организмот, решава респираторни проблеми итн.

Еве неколку начини на кои можете да го користите за здравје:

Помага при гадење и замор, се буди – комбинацијата на хемикалии во ловоровиот лист делува смирувачки на телото и психата. Сè што треба да направите е да запалите неколку лисја во просторот каде што престојувате и да го вдишите тој чад. Но, не правете го тоа пред спиење затоа што мирисот на горење на ловоров ќе ве разбуди.

 

Исфрла слуз од белите дробови – ловоровиот лист е стимуланс на дишните патишта и може да помогне во исфрлањето на слузта од белите дробови. Најдобар начин е да ставите свежи или суви лисја во топла вода и да ја вдишите пареата – вдишете. Исто така, помага да се подмачкуваат градите со ловорово масло. Лечи алергии и астма.

Помага при дијабетес – истражувањата покажаа дека конзумирањето 3 грама ловоров на ден го намалува нивото на гликоза кај луѓето со дијабетес тип 2.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote