in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Едноставен рецепт за вкусна торта со вишни

Состојки:

  • – 1 кг цреши
  • – 6 белки
  • – 16 лажици шеќер
  • – 8 лажици масло
  • – 8 лажици вода
  • – 6 жолчки
  • – 26 лажици брашно
  • – 1 прашок за пециво

Подготовка:

Белките се одвојуваат, се додава шеќерот, па се меша во смесата, па се додава маслото, водата, жолчките, брашното и прашокот за печиво.

Смесата истурете ја во плех обложен со хартија за печење.

Ставете во рерна загреана на 200 степени и печете додека не се залепи кора на површината.

Извадете ги и посипете ги со вишни без кори и вратете ги на печење.

Готовиот колач посипете го со шеќер во прав. Сечете кога целосно ќе се излади.

Добар апетит!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote