in

Рома со пресврт стигна до победа на гостински терен!

Edin Dzeko of AS Roma celebrate with Stephan El Shaarawy after scoring the goal of 1-0 during the Europa League round of 32 2nd leg football match between AS Roma and Braga at stadio Olimpico in Rome (Italy), February, 25th, 2021. Photo Andrea Staccioli / Insidefoto

Во рамките на четврт-финалето во Лигата на Европа се сретнаа екипите на Ајакс и Рома. Ова беше најинтересниот дуел ова коло и донесе многу возбудувања. Ајакс го имаше поседот и шансите, но Рома успеа да излезе како победник од дуелот.

Холанѓаните поведоа со голот на Класен во 39тата минута по асистенцијата на Тадиќ. На стартот од второто полувреме токму Тадиќ не успеа да реализира од белата точка, а казната веднаш стигна преку Пелегрини.

На само 3 минути пред крајот на регуларниот дел, Рома преку Ибанез стигна до потполен пресврт и забелеша битна победа во Амстердам. Реваншот се игра за една недела во Италија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote