in

Измерена најниска температура на сите времиња во земјата на вечното сонце [ФОТО]

Бурата Филомена пристигнува во Шпанија со снег, досега најниска измерена температура во земјата.

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ ги ставија во состојба на недвижност Мадрид и другите делови на Шпанија, нарушувајќи го сообраќајот и принудувајќи некои региони да испраќаат трупи на расчистување на патиштата што водат кон селото.

Со прогноза за снег до 20 см за 24 часа и температура од околу 0 степени Целзиусови, југот на регионот Мадрид беше на највисоко ниво на подготвеност за прв пат од создавањето на системот во 2007 година, пренесува Ројтерс.

Големи паркови во главниот град, вклучително и славниот Ретиро веднаш до Музејот Прадо, се затворени како претпазливост.

Припадниците на единицата за вонредни состојби на шпанската армија помогнаа во расчистување на патиштата и инфраструктурата низ целата земја, соопшти Министерството за одбрана.

Кастилја-Ла Манча, еден од трите региони во режим на подготвеност, заедно со Мадрид и Источна Валенсија, ги затвори училиштата.

Измерено во Шпанија – 34 степени!
Снегот зафати околу 280 главни патишта, соопштија властите и ги замолија граѓаните да избегнуваат патувања што не се итни.

Аеродромскиот оператор Аена ги повика патниците да користат метро за да стигнат до аеродромот во Мадрид, а операторот со воз Ренфе откажа одредени возења.

Ако се остварат предвидувањата на метеоролозите, ќе има снег како во февруари 1984 година или март 1971 година.

Во средата е регистрирана најниската температура досега забележана на Пиринејскиот полуостров, со измерени минус 34 степени Целзиусови на северот на земјата.

Слаб снег паѓа во Мадрид од четвртокот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote