in

УбавоУбаво

Квиз за главни градови во шест прашања! [КВИЗ]

Квиз кој ќе го измери вашето знаење за државите и нивните главни градови!

 • Прашање од

  Главен град на Кина?

  • Пекинг
  • Шангај
  • Шенжен
  • Таинџин
 • Прашање од

  Кој е главен град на Канада?

  • Отава
  • Торонто
  • Ванкувер
  • Монтреал
 • Прашање од

  Главен град на Австралија?

  • Мелбурн
  • Сиднеј
  • Канбера
  • Дарвин
 • Прашање од

  Главен град на Индија?

  • Бенгалуру
  • Мумбај
  • Њу Делхи
  • Ченај
 • Прашање од

  Главен град на Гана?

  • Акра
  • Кумаси
  • Кејп Коуст
  • Обуаси
 • Прашање од

  Главен град на Шпанија?

  • Барселона
  • Билбао
  • Мадрид
  • Мајорка

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote