in

УбавоУбаво НервозенНервозен СлаткоСлатко WTFWTF СмешноСмешно Што?Што? ТаженТажен

Квиз по географија! [КВИЗ]

Во овој квиз ќе решаваме прашања поврзани со Северна Америка!

 • Прашање од

  Најголемото езеро во Северна Америка е:

  • Езерото Мичиген
  • Езерото Супериор
  • Езерото Онтарио
 • Прашање од

  Бројот на населеление во Лос Анџелес е:

  • 2.99 милиони
  • 3.99 милиони
  • 4.99 милиони
 • Прашање од

  Најдолгата река во Северна Америка е:

  • Мисисипи
  • Јукон
  • Мисури
 • Прашање од

  Колку сојузни држави има САД?

  • 51
  • 50
  • 49
 • Прашање од

  Статуата на слободата се наоѓа во:

  • Вашингтон
  • Њујорк
  • Лос Анџелес
 • Прашање од

  Површината на Северна Америка е 31.3 милион километри квадратни

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Најголемиот град во Канада е:

  • Отава
  • Торонто
  • Квебек

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote