in

СлаткоСлатко

Кој е најголемиот цицач кој живеел на копното! Колку знаете за животните? [КВИЗ]

Пробајте да го решите овој интересен квиз за животните!

 • Прашање од

  Комодо змејот припаѓа во која категорија на животни?

  • Змии
  • Гуштери
  • Птици
  • Риби
 • Прашање од

  Кој е најголемиот цицач што живее на КОПНО?

  • Африканскиот слон
  • Нилскиот коњ
  • Африканската жирафа
  • Носорогот
 • Прашање од

  Крокодилите живееле на планетава уште пред 200 милиони години?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Која птица е симбол на САД?

  • Сокол
  • Орел
  • Петел
  • Гавран
 • Прашање од

  Кое животно користи еколокација?

  • Слон
  • Звечарка
  • Лилјак
  • Лисица
 • Прашање од

  Кое животно може да ја ротира својата глава 270 степени?

  • Коњ
  • Глушец
  • Був
  • Бик

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote