in

Квиз за континентот Азија! [КВИЗ]

Пробајте да го решите овој квиз по географија за континентот Азија!

 • Прашање од

  Кој е главниот град на Саудиска Арабија?

  • Ријад
  • Мека
  • Доха
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Катар?

  • Ријад
  • Медина
  • Доха
 • Прашање од

  Кој е главениот град на Јапонија?

  • Сеул
  • Хонг Конг
  • Токио
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Северна Кореа?

  • Пјонгјанг
  • Вухан
  • Пекинг
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Јужна Кореа?

  • Токио
  • Сеул
  • Пекинг
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Пакистан?

  • Исламабад
  • Манила
  • Дака
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Индонезиа?

  • Куала Лумпур
  • Џакарта
  • Улан Батор
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Јемен?

  • Кабул
  • Катманду
  • Сана

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote