in

Љубители на ТЕНИСОТ! Овој КВИЗ е за вас!

 • Прашање од

  Која година прв пат се одржал турнирот Wimbledon?

  • 1877
  • 1949
  • 1919
  • 1976
 • Прашање од

  Во играта „двојки“ колку играчи се на теренот во исто време?

  • 2
  • 4
  • 6
  • 8
 • Прашање од

  Како се викаат четирите најголеми турнири во тенисот?

  • World Series
  • World Cup
  • Grand Slam
  • Tennis Mega-Comp
 • Прашање од

  Која националност е Rafael Nadal?

  • Француз
  • Германец
  • Шпанец
  • Швајцарец
 • Прашање од

  Колку Grand Slam титули има Roger Federer?

  • 10
  • 20
  • 5
  • 1
 • Прашање од

  Во тенискиот натпревар можеш да постигнеш 25 поени.

  • Точно
  • Неточно

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote