in

Што?Што?

Тежок квиз по општа култура! [КВИЗ]

Продолжува серијалот на квизови од тежок карактер!

 • Прашање од

  Која земја е последна во светот по население?

  • Бурунди
  • Луксембург
  • Ватикан
 • Прашање од

  Која земја е 5та по население

  • Бразил
  • Нигерија
  • Пакистан
 • Прашање од

  Кои држави се наоѓаат во групата Г7?

  • Канада, Франција, Турција, Италија, Јапонија, Велика Британија, САД
  • Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија, САД
 • Прашање од

  Колку е корен од 225?

  • 15
  • 16
  • 14
 • Прашање од

  Колку пршлени има човекот?

  • 32-34
  • 49-52
  • 43-48
 • Прашање од

  Која е најмалата земја во светот?

  • Малта
  • Гибралтар
  • Ватикан

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote