in

Што?Што?

Непалскиот алпинист собори светски рекорд – се искачи 25 пати на Монт Еверест!

Непалскиот алпинист Ками Рита Шерпа се искачи на Монт Еверест по 25-ти пат, соборувајќи го сопствениот светски рекорд по бројот на искачувања на највисокиот врв на светот, висок 8.848 метри.

„Ками Рита постави нов рекорд со своето 25-то искачување“ на Еверест, изјави за АФП претставникот на агенцијата Седум Самит Трекс, која организира експедиции на високи планини.

Непалскиот алпинист беше дел од тим од 12 члена кои инсталираа фиксни јажиња на патот кон врвот, пред походот кон Еверест оваа сезона, во кој стотици кандидати се очекува да се искачат на највисокиот планински врв во светот во наредните недели.

Педесет и едногодишната Ками Рита Шерпа е професионален водич повеќе од дваесет години. Првпат се искачи на Еверест во 1994 година кога беше придружуван од експедиција. Оттогаш, тој го достигнуваше тој врв скоро секоја година.

Тој зафат тој планираше да го реализира во 2020 година за неговиот 50-ти роденден, но тој беше спречен од кризата „Ковид-19“.

Овој алпинист има освоено и други престижни врвови од повеќе од 8.000 метри, меѓу кои е и вториот највисок врв во светот, К2, кој се наоѓа во Пакистан.

„Се искачувам за мојата земја. Водичи како мене се неопходни за туристичкиот сектор во Непал. Без нас странците нема да доаѓаат “, рече тој.

Рита Шерпа се искачи на Монт Еверест двапати во 2019 година, и поставуваше нови рекорди секој пат. Тој се надева дека ќе го искачи тој врв уште оваа година, кога ќе го предводи тимот на кнежевското семејство од Бахреин.

Последиците од пандемијата беа катастрофални за непалскиот туристички сектор, забраната за искачување доведе до загуби во износ од милиони долари.

За сезоната што сега започнува, Министерството за туризам одобри 408 дозволи за искачување, а секоја од нив чини 11.000 американски долари. Повеќето од оние што се искачуваат се придружувани од непалски водич.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote