in

Што не треба да јадете и пиете пред пливање?!

A children group in outside swimming pool

Правило е да не влегувате во вода најмалку половина час по оброкот, а има и одредени намирници кои е подобро да се избегнуваат пред пливање.

Навистина е препорачливо да избегнувате неколку намирници ако сакате целосно да уживате во вашата омилена летна активност, како што е пливањето.

Зачинета храна

Бидејќи нашето тело е претежно во хоризонтална положба додека плива, киселинскиот рефлукс може да биде проблем, а зачинетата храна може да го направи тој проблем уште полош.

Затоа, пред пливање, не треба да консумирате лути сосови, лути пиперки и друга храна што може да доведе до непријатна ситуација.

Алкохол

Алкохолни пијалоци ја намалуваат можноста за реакција во вистинско време, како и можноста за соодветно проценување на ситуацијата, а тоа може да биде особено опасно кога станува збор за влегување во вода.

Затоа, најбезбедна опција е целосно да се избегне алкохол пред да влезете во морето, базенот или кое било друго место за пливање.

Покрај тоа, консумирањето алкохол на високи температури може да доведе до дехидрираност или да заспие на сонце, што може да биде многу опасно.

Овошни сокови и газирани пијалоци

Наместо овошни сокови и газирани пијалоци што можат да предизвикаат надуеност и грчеви, консумирајте обична вода пред пливање.

Составот на овошни сокови и газирани пијалоци создава притисок врз надворешниот слој на абдоминалниот wallид, што може да ви го отежни пливањето.

Енергетски пијалоци

Консумирање на енергетски пијалоци може да предизвика дијареја или гадење додека сте во вода, и постои ризик од дехидратација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote