in

Свисмедик се огласи и по смртта на вакцинираното лице!

Швајцарскиот институт за лекови „Свисмедик“ соопшти дека нема каузална врска помеѓу смртта на 91-годишен старец во Луцерн и неговата вакцинација против 19-та година.

Тие додаваат дека починатото лице страдало од повеќе болести.

Истрагите спроведени од кантоналните здравствени власти и „Свисмедик“ утврдиле дека веројатно нема да има врска помеѓу смртта и вакцината против ковид 19, се вели во соопштението на Свисмедиќ, пренесе Ројтерс.

Едно лице почина во швајцарскиот кантон Луцерн неколку дена откако беше вакцинирано против коронавирус.

Надлежната Дирекција за здравство ја потврди смртта на лицето кое било вакцинирано, но, според претходниот напис на веб-страницата „Зејтпункт“, не е утврдено дали постои врска помеѓу вакцината и причината за смртта.

Според швајцарските медиуми, станува збор за лице кое било вакцинирано на 24 декември во институција за лица со деменција, а починало вчера.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote