in ,

ТАЈНАТА НА МЛАДЕШКИОТ И ПРИРОДЕН ИЗГЛЕД НА БИЈОНСЕ: Холивудски шминкер ги открива златните правила за нанесување руменило!

Прочитајте ги советите на професионални шминкери кои се грижат за изгледот на светските убавици

Холивудскиот шминкер Сер Џон, кој се грижи за изгледот на многу славни жени, меѓу кои Бијонсе (39), откри трикови за младешки изглед.

Познатиот шминкер смета дека хидратацијата на лицето е најважна, особено кога станува збор за шминкањето.

Шминката за снимање мора да изгледа природно, а за да биде кожата подготвена за рефлектори клучот е добра хидратација.

Сер Џон предлага уште еден слој крем на крајот од процесот на шминкање.

“По затемнетата основа, предлагам дополнителна хидратација, со цел лицето да ја задржи влагата. После тоа следува руменило, што во тој случај ќе изгледа многу природно – советува тој, а пренесува Vogue.

Шминкерот нагласува дека е најдобро да се нанесува руменило кога кожата е сè уште влажна, бидејќи тоа гарантира ефикасно мешање со тенот, сенката и текстурата.

Неговата колешка, американска шминкерка Наоко Скинту, вели дека станува збор за совршено руменило со сенка до две потемна од кожата, инаку е тешко да се совпадне со лицето.

Руменилото мора да одговара на тонот, така што ладните тонови се идеални за русокосите, потопли за бринетите, ако тенот е потемен.

Тенот за камерата мора да биде добро нахранет и хидриран, во спротивно брзо се суши, а слична е состојбата и со дневната шминка, која треба да трае со часови.

Кожата се суши во текот на денот, ако не е добро хидрирана наутро. Затоа, потребна е добра подготовка со клучните формули кои имаат хидрантни состојки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote