in

Tesla ја гради најголемата батерија во светот!

epa06360512 A wide shot of the Tesla battery site during the launch of Tesla's 100 megawatt (MW) lithium-ion battery at Jamestown, north of Adelaide, South Australia, 01 December 2017. Tesla switched on the world's biggest lithium ion battery starting to distribute power into an electricity grid in South Australia. EPA-EFE/DAVID MARIUZ AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Victorian Big Battery Megapack ќе може да ја снабдува електричната мрежа со капацитет од 300 мегавати.

Најголемиот систем на батерии во светот, оној што Јужна Австралија го купи од Тесла на крајот на 2017 година, наскоро ќе го нема, откако американската компанија објави планови за изградба на нов систем во државата Викторија, на околу десет километри југозападно од Мелбурн.

Првиот систем на резерва Хорнсдејл со моќност од 100 мегавати е изграден во Јужна Австралија само 60 дена откако Елон Маск преку Твитер вети дека ќе го инсталира за помалку од 100 дена, пренесува Танјуг, повикувајќи се на SeeBiz.

Многу брзо по ставањето во функција на оваа голема батерија, се покажа дека може да снабдува електрична енергија со 30.000 домаќинства за еден час и со тоа да помогне кога, поради разни природни непогоди, ќе исчезне редовното снабдување со електрична енергија во дел од земјата.

До крајот на 2019 година, овој систем веќе донесе заштеда од повеќе од 50 милиони долари, што беше првична инвестиција во него.

Сега овој пример го следи соседна Викторија.

Почеток на изградбата на крајот на 2021 година.
На почетокот на месецот, Викторија му ја довери работата на Тесла на изградбата на уште поголем систем на батерии.

Викторијанската голема батерија мегапак ќе може да ја снабдува електричната мрежа со капацитет од дури 300 мегавати, додека неговиот капацитет ќе биде 450 мегават-часови.

Willе биде дури три пати поголем од оној во Јужна Австралија, кој во меѓувреме е надграден на 150 мегавати

Изградбата ќе започне кон крајот на 2021 година.

Системот ќе се наоѓа во близина на elелонг и ќе биде добро поврзан со блиските ветерни електрани и фотоволтаични фарми, а напојувањето и дистрибуцијата ќе се напојуваат со софтвер колку што е потребно.

Инвеститор во овој систем овојпат не се државните органи, туку француската енергетска компанија „Неоен“, која продава електрична енергија на потрошувачи во оваа област.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote