in

Вештачко срце наскоро во продажба, работи на батерии! [ВИДЕО]

По долго чекање за дозвола на Европската комисија, во вториот квартал од 2021 година, ќе започне масовно производство и продажба на вештачки срца, Кармат.

Со оглед на постојаниот недостиг на донатори, овој уред ќе послужи како алтернатива на донираните органи, и тие се надеваат дека ќе им помогнат на срцевите пациенти.

Ние работиме на овој проект веќе триесет години: „Идејата зад ова срце, кое се роди пред триесет години, е да се направи уред што би го заменил трансплантацијата на срце, уред што физиолошки работи како човечко срце, пулсирачки, саморегулирачки. и што е компатибилно со крвта “, посочува претседателот на компанијата Кармат, Стефан Пијат.

Компанијата побара одобрување од ЕУ за да го достави својот уред на луѓе кои не може да се сметаат за список на чекање за трансплантација на срце. Овој уред на батерија тежи 900 грама, додека човечкото срце тежи околу 300 грама и ќе чини повеќе од 180.000 американски долари.

Над 2.000 луѓе се на листата на чекање за трансплантација на срце, а само во земјите членки на Европската унија, Кармат планира да биде првото вештачко срце кое ќе им помага на пациентите од Германија и Франција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote