in

УбавоУбаво Што?Што?

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Вид на леб што треба да се избегнува!

Лебот не е најголемиот грев ако држите диета, но постои еден вид што треба да се избегнува.

Многу луѓе сакаат да јадат леб и навистина можете да најдете многу видови на оваа храна во продавниците, но не сите се подеднакво добри за нас.

Ако се прашувате дали лебот е здрав, одговорот е – понекогаш. Може да биде одличен извор на цели зрна кои се богати со хранливи материи.

Сепак, не секој вид леб е здрав. Оној направен од бело брашно нема скоро никаква хранлива вредност и тоа е веќе добро познато.

Исто така, не е добро кога пецивата содржат многу маснотии, кроасаните можат да бидат полни со путер или масло, а истото важи и со сладок леб. Не е добро дури и ако лебот е полн со адитиви. Секако, не е добро дури и ако го јадете постојано во поголеми количини.

Најнездрав леб

Според нутриционистите, најнездрав леб е оној со долг список на состојки. Размислете за тоа, кога сами ќе си направите леб дома, потребни ви се само неколку состојки – вода, брашно, квасец и малку сол.

Кога купувате леб, обрнете внимание на составот, ако има многу адитиви и состојки чии имиња не можете ни да ги прочитате, избегнувајте таков леб. Покрај тоа, не треба да купувате леб што не содржи влакна, бидејќи тие се корисни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote