in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Намаз од ореви и модар патлиџан

Домашен намаз од ореви и модар патлиџан.

Состојки:

  • 500 гр модар патлиџан
  • 2 чешниња лук
  • 5 лажици маслиново масло
  • 3 лажици сок од лимон
  • грст ореви
  • сол, бибер
  • 1 лажичка сецкан магдонос

Подготовка:

Исечете ги модрите патлиџани на прстени, пржете во тава и изладете.

Ситно исецкајте го, измешајте го мелениот лук, кромид, магданос, сол и црн пипер.

Лесно додајте го преостанатото маслиново масло и сокот од лимон за да добиете кремаста смеса.

На крај, измешајте ги со ситно исецкани ореви.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote