in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Швајцарска пита со јаболка – Супер вкусна пита која се прави на многу едноставен начин и е совршена со кафе или чај

Состојки:

 • 300 гр замрзнато лиснато тесто
 • 4 лажици мелени лешници
 • 800 гр слатки и кисели јаболка
 • 30 гр путер
 • 80 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 200 мл слатка павлака
 1. Извадете го одмрзнатото тесто и обложете во тркалезен плех (ø 26). Пробијте го тестото неколку пати со вилушка и посипете ги со лешници.
 2. Излупете ги јаболките и исечете ги на тенки парчиња. Загрејте го путерот и издинстајте ги јаболките. Наросете со 30 гр шеќер и вриејте уште 5 минути.
 3. Изматете јајца, ванилин шеќер и 20 гр шеќер, а потоа измешајте ја смесата во слатка павлака.
 4. Загрејте ја рерната на 200 степени. Јаболките наредете ги врз тестото, прелијте ги со кремот.
 5. Печете 40 минути.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote