in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Чоколадно суфле

Неодоливо чоколадно задоволство.

Состојки:

  • 150 гр црно чоколадо
  • 150 гр путер
  • 100 гр шеќер
  • 40 гр меко брашно
  • 3 поголеми јајца

Подготовка:

Стопете ги чоколадото и путерот на пареа. Мешајте додека не се стопи. Бидете сигурни дека чоколадото не гори.

Ако оваа смеса е премногу жешка, оставете ја малку да се излади, но со постојано мешање.

Додадете шеќер и брашно во смесата со стопен путер и чоколадо и мешајте додека сè не се соедини убаво.

Додадете едно јајце истовремено и мешајте додека масата не се изедначи целосно.

Загрејте ја рерната на 200 степени (со вентилатор), а потоа истурете ја смесата во четири добро подмачкани калапи. Ставете ги калапите на плех, па во рерна, па печете 10 минути.

Користете путер за подмачкување на калапот, а потоа посипете со брашно, истресете го вишокот брашно.

 

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote