in

Владата на Шри Ланка побара повлекување на одредени производи од Амазон поради БИЗАРНА причина!

Шри Ланка побара од американската компанија Амазон да ги отстрани бикините и душеците во форма на лав од државното знаме од своите страници, објавија тамошните власти.

Таа земја протестираше пред два дена поради ваквите написи произведени во Кина. Шри Ланка е чувствителна на се што смета дека е несоодветно да се користат знамиња и будистички симболи.

Властите во Шри Ланка изјавија дека испратиле официјален протест до гигантот во мрежната продавница и побарале од кинеските власти да престанат со производство и продажба на вакви предмети.

Амбасадата на Шри Ланка во Кина објави дека испратила писмо до компанијата да ја прекине продажбата преку Амазон на душеци и сите производи „што го злоупотребуваат знамето“ на Шри Ланка. Амбасадата на Шри Ланка во САД исто така објави дека реагирала и поднела жалба до американските власти поради „повреда на интелектуалната сопственост“ на Шри Ланка.

Сепак, два дена по интервенцијата на Шри Ланка, трговците сè уште нудат на продажба предмети инспирирани од нејзиното знаме. Некои кинески трговци на Амазон нудат душеци по цена од 10 до 24 долари, а бикини од 9 до 17,30 долари.

Еден корисник на интернет од Шри Ланка изјави дека тоа покажува „како Кинезите ја гледаат Шри Ланка“. Друг корисник изјави дека душеците се предупредување дека Кина ќе се однесува кон Шри Ланка ако не ги плати долговите.

„Ако не успееме, тие сигурно ќе го испечатат нашето знаме и на тоалетна хартија“, рече друг корисник на интернет.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote