in

Здрави енергетски плочки

Едноставна, вкусна и здрава закуска.

Состојки:

  • 250 гр овесни снегулки
  • 150 ореви или бадеми, суво грозје и суви кајсии
  • 150 гр путер
  • 25 гр кафеав шеќер
  • 5 лажици мед

Подготовка:

Се топи путерот и се додава медот, па се промешува за да се стопи сè.

Тргнете го од оган и додадете ги другите состојки. Добро измешајте ја смесата.

Смесата ќе изгледа мрсна. За време на печењето, овесната каша ќе ги апсорбира путерот и медот и сè ќе изгледа убаво.

Покријте мал плех со хартија за печење со димензии 20 х 30 сантиметри

Се нанесува мешавината на хартија, а потоа се израмнува.

Печете во загреана рерна на 180 степени околу 25 минути. Оставете ја смесата да се излади.

Се сече на плочки.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote