in

Што?Што?

Дубаи сруши уште еден рекорд, сега го има најдлабокиот базен во светот! [ВИДЕО]

Најдлабокиот базен за нуркање е отворен во Дубаи, а посетителите ќе можат да се спуштат на длабочина од 60 метри до потопениот град и да играат игра на фудбал на маса, на пример.

Дубаи, туристички и деловен центар среде блескава пустина, е познат по своите екстравагантни атракции, како што е затворена скијачка патека, големи водни паркови и највисоката зграда во светот. Сега тие можат да се пофалат со уште една уникатна атракција – најдлабокиот базен за нуркање.

„Длабоко нуркање Дубаи“ е исполнет со 14 милиони литри вода, која може да се смести во шест олимписки базени, а од Гинисовата книга на рекорди доби потврда дека е најдлабокиот базен на светот за нуркање.

Компанијата што управува со базенот наведува дека е 15 метри подлабок од кој било друг базен во светот.

Дизајниран е во форма на школка, како асоцијација на традицијата на лов на бисери по која се познати Емиратите, а воедно е и најголемото подводно филмско студио во регионот.

Нуркачите се спуштаат кон потонатиот град, кој е опремен со звук и осветлување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote