in ,

WTFWTF

Контроверзната книга Mein Kampf на Хитлер распродадена во Полска!

Пет години по германското издание, на полскиот пазар пристигна научното издание на книгата „Mein Kampf“ на Адолф Хитлер. Сите копии беа продадени во една книжарница.

Како што се наведува, издавачката куќа не го рекламирала своето издание, а цената на книгата е, за полски услови, релативно висока – 36 евра, што значи дека не секој може да ја купи.

Беше наведено дека оваа книга треба да биде едно предупредување за сите на тоа како едно демократско општество може да прерасне во диктатура.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote