in

Elon Musk започнува нов бизнис – отвора ланец ресторани Tesla!

Извршниот директор на Tesla, Elon Musk е на чекор до отворање ланец ресторани, пренесува Блумберг.

Според агенцијата Њујорк, на 27 мај, компанијата Tesla доставила барање до Американската канцеларија за патенти и трговски марки за употреба на своето лого „Т“ и уште две верзии на стилизираното лого Tesla во прехранбената индустрија .

Сите три барања се однесуваат на примена на логоа за „ресторански услуги, поп-ап ресторански услуги (сервирање храна од тезга на тркала), услуги за самопослужување ресторани и услуги за храна од далечина“.

Блумберг потсетува дека Маск со години зборуваше за отворање ресторан во Јужна Калифорнија и дека во 2018 година тој објави на Твитер дека планира да започне услуга за продажба на храна „возење во“, како и ресторан „ролери и рок“ на еден од Нови локации на Тесла. За полнење на електрични возила во Лос Анџелес.

Овој април со твит го потврди напредокот во реализацијата на таа идеја.

“Главната нова станица за полнење наскоро доаѓа во Санта Моника! Се надеваме дека ќе отвориме ресторан од 1950-тите и ќе ги објавиме 100-те најдобри филмски сцени”, напиша Маск пред два месеци.

Се чини дека Маск има намера да им понуди „придружни содржини“ на возачите на станиците за полнење на неговиот електричен автомобил, да ужива во закуска пред, за време или по полнењето на возилото и да помине време гледајќи ги најдобрите филмски кадри од светската кинематографија.

Братот на Маск, Кимбел е, инаку, сопственик на компанијата „Kitchen restaurant group“, која управува со ресторани во многу американски сојузни држави, вклучувајќи ги Колорадо, Илиноис и Тенеси, забележува Блумберг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote